Εμφανίστηκε εκ νέου ο καλός Εργοτέλης και νίκησε τον Βόλο!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:43 Γράφτηκε από τον

Επιστροφή στις νίκες κόντρα στον πρωτοπόρο Βόλο για Εργοτέλη

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Απέναντι στις μεγάλες ομάδες ο Εργοτέλης δείχνει το καλό του πρόσωπο φέτος. Αυτό έκανε και κόντρα στον πρωτοπόρο Βόλο επικρατώντας με 2-0 χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε στο καλό του δεύτερο ημίχρονο.

Τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» πέτυχαν οι Ροβίθης στο 53'  και Έφορντ στο 63'.

Η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο παιχνίδι σημειώθηκε για τον Βόλο στο 23’ με τον Κότο να κάνει ένα σουτ από μέσα και δεξιά της περιοχής του Εργοτέλη με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του αριστερού κάθετου δοκαριού και εν συνεχεία εκείνη κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν μία μικρή υπεροχή και απείλησαν με στημένη φάση στο 34’ όταν ο Πέντα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα 20 μέτρα με τον Κατσιμήτρο αν εκτινάσσεται στο δεξί του «Γ» και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος άνηκε και εκείνοι στους ανώτερους φιλοξενούμενους, με τον Πίτσου Γκαρσία να εκτελεί ένα φάουλ την μπάλα να αποκρούεται από τον Κατσιμήτρο και στην επαναφορά ο Καμπαγιέρο από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει και εκείνος καθώς ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη ήταν και πάλι εκεί.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα να είναι 0-0.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά και ευτύχησε να κάνει το 1-0 στο 53’ με τον Ροβίθη να παίρνει την μπάλα μετά από όμορφη κυκλοφορία και να πλασάρει εντός περιοχής για το προβάδισμα της ομάδας του.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βόλος είχε την στιγμή του για την ισοφάριση, όταν ο Κότο βρέθηκε αφύλακτος από τα δεξιά μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, όμως ο Κατσιμήτρος για άλλη μία φορά ήταν εκεί και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ, διατηρώντας το 1-0.

Μετά την χαμένη ευκαιρία του Βόλου, οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας και θέλησαν να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα που θα τους έκανε ακόμη πιο εύκολη την ζωή και το κατάφεραν με τον Έφορντ στο 63’.

Ο Αμερικανός επιθετικός μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια, βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έγραψε το 2-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Μετά και το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων ο Βόλος προσπάθησε να ξαναμπεί με κάποιο γκολ στην διεκδίκηση εκ νέου και απείλησε με τον Μάντζη στο 76’ να μην καταφέρνει να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση καθώς η μπάλα κόντραρε.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος και τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει μία σπουδαία εντός έδρας νίκη.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Ροβίθης (70' Καπνίδης), Μπρους, Κατσούρι (46' Γροντής), Ιατρούδης, Έφορντ, Μανουσάκης (80' Χατζηδήμπας)

Βόλος: Πίτκας, Ντεντάκης (65' Πίσπας), Πέντα, Νγκουέμ, Μάντζης, Καμπαγιέρο, Καρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο (77' Φράγκος), Ουνγιαλίδης, Πίτου Γκαρσία