Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αστέρα ο Εργοτέλης & αποχαιρέτησε το Κύπελλο Ελλάδος (4-1)

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:39 Γράφτηκε από τον

Δεν τα κατάφερε ο Εργοτέλης απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας, στο πλαίσιο των "8" του Κυπέλλου Ελλάδος, και έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Το τελικό σκορ έγραψε 4-1 υπέρ της ομάδας της Τρίπολης, ενώ στο πρώτο παιχνίδι στο Παγκρήτιο ο Εργοτέλης είχε ηττηθεί με 1-0.

Στα του παιχνιδιού, με το... καλημέρα προηγήθηκε η ομάδα του Γιώργου Παράσχου με τον Μπαστιάνο ο οποίος σημείωσε το 1-0, σκορ που έμεινε ως το 72ο λεπτό.

Ο Ιατρούδης ισοφάρισε για τους κιτρινόμαυρους σε 1-1 όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα (79' Αραβίδης, 89' Καλτσάς, 93' Φερνάντες) με το όνειρο του Κυπέλλου να τελειώνει κάπου εδώ για τον Εργοτέλη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Μαρτίνεθ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος, Τσιλιανίδης, Ρόλε, Αραβίδης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Παπαδόπουλος, Τασουλής,Βλάχος, Τζίμας, Φερνάντεθ, Καλτσάς, Δουβίκας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Οικονόμου, Μπουτσάκης, Κοιλιάρας, Μπρους, Μπάτζιος, Ζόσεφ, Τσέλιος, Κβατένγκ, Μπουρσέλης, Ιατρούδης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κατσιμήρος, Προβυδάκης, Γροντής, Λούκαρης, Ροβίθης, Μπάχανακ, Χατζημπίδας

ΤΟ ΜΑΤΣ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ:

3' Ο Ρόλε επιχειρεί σουτ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καλογεράκης

9' ΓΚΟΛ! Ο Αστέρας προηγείται με το Μπαστιάνο, που πρόλαβε τον Καλογεράκη στην έξοδο, τον πέρασε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία!

Δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου, που πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά παιχνιδιού δέχθηκε γκολ.

21' Δύσκολο σουτ για τον Κουατένγκ από την αριστερή γωνία μέσα στην περιοχή του Αθανασιάδη, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

29' Ο Τσιλιανίδης επιχειρεί μακρινό σουτ, η μπάλα θα περάσει εκτός

31' Απειλητική κεφαλιά από τον Πασαλίδη, άουτ

40' Kόρνερ για τον Αστέρα από δεξιά, ο Μπουτσάκης θα διώξει την κατάλληλη στιγμή

44' Ο Αστέρας απειλεί με τον Αραβίδη που θα μπει περιοχή και θα σουτάρει, η μπάλα χτυπάει στον Οικονόμου, αλλάζει πορεία και στη συνέχεια ο Καλογεράκης θα διώξει σε κόρνερ.

55' Σουτ του Αραβίδη, στην αγκαλιά του Καλογεράκη

60' Καπνίδης στη θέση του Κουατένγκ και Φερνάντεθ στη θέση του Ρόλε

65' Στη θέση του Τσιλιανίδη ο Καλτσάς για τους γηπεδούχους

70' Σουτ από τον Φερνάντες, πέφτει στη γωνία ο Καλογεράκης και παραχωρεί κόρνερ

72' ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει ο Εργοτέλης! Ο Ιατρούδης με κεφαλιά έπειτα από σεέντρα Κοιλιάρα φέρνει το ματς στα ίσια!

73'  Σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Φερνάντεθ κάνει την προβολή από τη μικρή περιοχή αλλά ο Καλογεράκης κάνει μεγάλη διπλή επέμβαση.

79' ΓΚΟΛ! 2-1... Φάουλ - γέμισμα του Κώτσιρα από τα δεξιά, ο Αραβίδης πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και νικά τον Καλογεράκη για το 2-1.

86' Στη θέση του Μπρους ο Γκροντής για τον Εργοτέλη

89' ΓΚΟΛ! Ωραία μπαλιά του Αραβίδη στον Καλτσά, αυτός βγήκε στην πλάτη της άμυνας και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1!

93' ΓΚΟΛ! 4-1 για τον Αστέρα. Ο Φερνάντες με πλασέ διαμορφώνει και το τελικό 4-1.