Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019

Σπατάλησε τις ευκαιρίες... και έμεινε στο 1-1 με την Σπάρτη ο Εργοτέλης

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:37 Γράφτηκε από τον

Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να κερδίσει την Σπάρτη, καθώς σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά έμεινε στο 1-1 στο Παγκρήτιο Στάδιο!

Στο 26’ κέρδισε πέναλτι η Σπάρτη σε ανατροπή του Ζαχαριουδάκη από τον Προβιδάκη, με τον Μπέντο να το εκτελεί εύστοχα και να γράφει το 0-1 στο Παγκρήτιο Στάδιο. Ο Εργοτέλης αντέδρασε και έβγαλε αρκετές φάσεις με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Ιατρούδη στο 41’ από την σέντρα του Κουατένγκ, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Πάντου.

Ο Εργοτέλης κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 67’ έπειτα από κόρνερ του Μπουρσέλη, ο Μπάτζιος με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ο Εργοτέλης είχε και άλλες φάσεις για να πετύχει το γκολ της νίκης με τον Ροβίθη στο 83’ να χάνει την μεγαλύτερη φάση, όταν από ασίστ του Έφορντ, ο 27χρονος επιθετικός έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία.

Καρέ - καρέ οι φάσεις του αγώνα:

3’ Εκτέλεση φάουλ σε καλό σημείο από τον Αγγελόπουλο, η μπάλα στην αγκαλιά του Κατσιμήτρου.

7’ Πτώση του Προβιδάκη μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Τσακαλίδης υπέδειξε ότι δεν υπάρχει παράβαση

9’ Σουτ από τον Μπουρσέλη έξω από την περιοχή, δεν ήταν καλό και μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Πάντος

23’ Εκτέλεση φάουλ του Προβιδάκη πλασαριστά με τον Ιατρούδη να πετάγεται στην πορεία της μπάλας αλλά έχασε το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.

26’ Πέναλτι για την Σπάρτη. Ο Προβιδάκης ανέτρεψε τον Ζαχαριουδάκη με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Τσακαλίδη να «δείχνει» την εσχάτη των ποινών.

27’ ΓΚΟΛ για την Σπάρτη. Ο Μπέντο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 0-1.

38’ Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Έφορντ να βρίσκεται τετ α τετ αλλά πλάσαρε πάνω στον πορτιέρο της Σπάρτης

41’ Δοκάρι για τον Εργοτέλη! Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Κουατένγκ να βγάζει από αριστερά την σέντρα και ο Ιατρούδης με κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

48’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Ζαχαριουδάκη, το πλασέ του θα περάσει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου

55’ Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη με τον Μπουρσέλη να βγάζει την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή για τον Έφορντ ο οποίος προτίμησε να κόψει την μπάλα, ενώ ήταν σε θέση για σουτ, με αμυντικό της Σπάρτης να διώχνει

57’ Νέα ευκαιρία για τον Εργοτέλη με ατομική ενέργεια του Κουατένγκ, το σουτ του θα κοντράρει στην επαναφορά ο Έφορντ βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή να είναι κοντά στην φάση και να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί

67’ ΓΚΟΟΛ για τον Εργοτέλη! Από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη, ο Μπάτζιος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

68’ Διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Κατσούρι και τον Κοιλιάρα, το σουτ του πρώτου απέκρουσε ο Πάντος ενώ ο Κοιλιάρας στην επαναφορά δοκίμασε ακόμα ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει

80’ Καλό σουτ έξω από την περιοχή από τον Κράσνιο θα μπλοκάρει στην γωνία του ο Κατσιμήτρος

83’ Απίστευτη φάση για τον Εργοτέλη με τον Έφορντ να κάνει την ενέργεια από αριστερά και πάσαρε στον Ροβίθη ο οποίος μόνος του από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ