Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019

Με γκολάρα του Τσέλιου, νικητής στο Κρητικό ντέρμπι ο Εργοτέλης

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:35 Γράφτηκε από τον

Πολύ σημαντική νίκη για τον Εργοτέλη που επικράτησε με 1-0 του ΑΟ Χανιά Κισσαμικού στο Κρητικό ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Του Χάρη Σκανδάλη

Σε ένα ματς όπου η ισχυρή βροχόπτωση και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος έβαλε δύσκολα στις δυο ομάδες, ο Εργοτέλης κατάφερε να βγει νικητής. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου μπήκε στο πρώτο μέρος πιέζοντας τον αντίπαλο και είχε σημαντικές φάσεις με τον Μπουτσάκη για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν ιδανικά στο ματς με τον Τσέλιο να κάνει στο 46' μία καταπληκτική ατομική προσπάθεια και σουτ λίγο έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λαζαρίδη, γράφοντας το 1-0. Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν την ισοφάριση, έχοντας δυο δοκάρια και μία χαμένη φάση με τον Ρίσκι, την οποία απέκρουσε με τα πόδια ο Κατσιμήτρος, ενώ στο 82΄ ο Εργοτέλης έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να "τελειώσει" το ματς με τον Ροβίθη από θέση βολής μέσα στην περιοχή να στέλνει την μπάλα "ξυστά" από το δοκάρι του Λαζαρίδη!

Οι φάσεις του αγώνα

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

5’ Σουτ του Ρίσκι από καλή θέση η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου, ήταν σε θέση οφσάιντ. Ως μη γενόμενη η φάση!

9’ Ωραία κάθετη πάσα του Τσέλιου, ο Έφορντ τετ α τετ με τον Λαζαρίδη, πρόλαβε ο πορτιέρο του ΑΟ Χανιά Κισσαμικού και έδιωξε τον κίνδυνο

15’ Ο Τόλι πάσαρε στον Σάλιακα, ο τελευταίος έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου

19’ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Μπουτσάκη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με δυσκολία απέκρουσε ο Λαζαρίδης

20’ Νέα φάση για τον Εργοτέλη με πρωταγωνιστή ξανά τον Μπουτσάκη, ο οποίος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα θα περάσει "ξυστά" από το αριστερό δοκάρι, άουτ.

24’ Σουτ του Τσέλιου από καλή θέση, δεν το έπιασε όπως θα ήθελε με τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

37’ Ο Χαλκιαδάκης θα πιάσει ένα σουτ μέσα από την περιοχή χωρίς δύναμη, θα μαζέψει τη μπάλα ο Κατσιμήτρος

45’ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Κουατένγκ να μπαίνει μέσα στην περιοχή από δεξιά έβγαλε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας, αλλά δεν την βρήκε κάποιος του Εργοτέλη για να τη σπρώξει στα δίχτυα

45’ Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος του πρώτου μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Εργοτέλης – ΑΟ Χανιά Κισσαμικός 0-0

46’ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Παγκρήτιο Στάδιο

46’ ΓΚΟΟΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Τσέλιος με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0

62’ Μακρινό σουτ του Κάσσου, δεν θα βρει στόχο με την μπάλα να φεύγει αόυτ

65’ Ευκαιρία με τον Ρίσκι να σουτάρει μέσα από την περιοχή έδιωξε με τα πόδια ο Κατσιμήτρος σωτήρια

71’ Δοκάρι για τον ΑΟ Χανιά Κισσαμικό, Σε μία στημένη φάση ο Φαζός με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Κατσιμήτρου και στην συνέχεια η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ηρακλειώτη αμυντικού και κατέληξε άουτ

72’ Νέο δοκάρι για τον ΑΟ Χανιά Κισσαμικό σε κεφαλιά του Ρίσκι, έλεγχε την φάση ο Κατσιμήτρος, ο οποίος μπλόκαρε!

73’ Σουτ του Ιατρούδη έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα

79’ Ο κ. Κολυτάς απέβαλε τον Γενικό Αρχηγό του Εργοτέλη Σταύρο Λαμπράκη από τον πάγκο της ομάδας, λόγω διαμαρτυριών

83’ Μεγάλη χαμένη φάση για τον Εργοτέλη με τον Έφορντ να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και πάσαρε στον αφύλακτο Ροβίθη ο οποίος έπιασε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει ξυστά από το δοκάρι του Λαζαρίδη!

90’ Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του αγώνα.

90+4 Άσχημο σουτ του Μουμίν η μπάλα άουτ.

Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον Εργοτέλη, 1-0 τον ΑΟ Χανιά Κισσαμικό