Κύπελλο Ελλάδος | Ήττα με 0-1 από τον Αστέρα για Εργοτέλη

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:30 Γράφτηκε από τον

Ανταπόκριση: Χάρης Σκανδάλης

Απόδοση: Χρύσα Ζερβού

Το πρώτο παιχνίδι για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος έδωσε ο Εργοτέλης με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης στο Παγκρήτιο Στάδιο όπου γνώρισε την ήττα με 1-0, σκορ που είναι ρευστό όσον αφορά την πρόκριση.

Ο Εργοτέλης κοίταξε τον Αστέρα, δημιούργησε ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των παικτών του Νίκκι Παπαβασιλείου, κάτι που τελικά επετεύχθη στο 50ο λεπτό με τον Ρόλε.

Πλέον, όλα θα κριθούν στην Τρίπολη στο δεύτερο ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Μπαχανάκ, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ

Στον πάγκο: Τζελέπης, Κοιλιάρας, Ροβύθης, Μπουτσάκης, Καπνίδης, Γροντής, Κατσούρι

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Κότσιρας, Μαρτίνεζ, Βλάχος, Ρόλε, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ινγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μανιάς

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Φερνάντες, Μπελόκο, Ματρικάρντι, Δουβίκας, Χριστόπουλος, Κυριακόπουλος

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

3' Ο Μανιάς επιχειρεί σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα

5' Καλό σουτ του Μπουτσάκη, άουτ η μπάλα

16' Μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας, η μπάλα καταλήγει εκτός

14' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης που ακυρώνεται λόγω της θέσης οφ-σάιντ του Ιγκλέσιας

18' Αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Κοιλιάρας στην θέση του Μπαχανάκ. Διορθωτική κίνηση από το Νίκκι Παπαβασιλείου

21' Ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Κότσιρας βρέθηκε σε πλάγιο τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον Κατσιμήτρο!

24' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, έξω ο Έφορντ μέσα ο Καπνίδης

30' Σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή και από αριστερά, μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος

33' Σουτ Ταλιανίδη, άουτ

40' Σημαντική φάση για τον Εργοτέλη με τον Κουατένγκ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα κόντραρε πετάχθηκε ο Καπνίδης με προβολή, η μπάλα άουτ

41' Σουτ του Καλτσά, απέκρουσε ο Κατσιμήτρος
Στην επαναφορά σουτ του Μανιά από κοντά σε κενή εστία, άουτ! Απίστευτη χαμένη φάση

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο, 0-0

48' Τετ-α-τετ ο Καπνίδης στην κόντρα επίθεση αφού πέρασε δύο αμυντικούς, ο Αθανασιάδης πρόλαβε στην έξοδο και μάζεψε τη μπάλα

50' ΓΚΟΛ! Ο Μανιάς με τακουνάκι δίνει στον Ρόλε και αυτός γράφει το 0-1 υπέρ του Αστέρα

56' Σουτ του Ιατρούδη καλό, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας

60' Αλλαγή για τον Αστέρα, Κυριακόπουλος αντί Ιγκλέσιας.

69' Φερνάντεζ αντί Ρόλλε

71' Τρίτη αλλαγή για τους κιτρινόμαυρους, Γροντής αντί Μαζουλουξή

83' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, στην θέση του Τσιλιανίδη ο Ματρικάρντι

86'  Ο Κότσιρας σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή, με την προσπάθειά του να περνάει εκτός