Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2020

Ήττα - μαχαιριά για τον Εργοτέλη, 1-3 από τον Λεβαδειακό

Δευτέρα, 02 Μαρτίου 2020 17:55 Γράφτηκε από τον
Εργοτέλης - Λεβαδειακός Εργοτέλης - Λεβαδειακός

Τα εδέσματα της Καθαράς Δευτέρας φαίνεται πως έπεσαν... βαριά στους παίκτες του Εργοτέλη οι οποίοι δεν παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε και γνώρισαν την ήττα με 1-3 από τον Λεβαδειακό για την 19η αγωνιστική της Super League 2.

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Εργοτέλης ηττήθηκε με 1-3 από τον Λεβαδειακό, με τις ελπίδες του για είσοδο στην 6αδα να μειώνονται κατά πολύ. Στο πρώτο μέρος ο Εργοτέλης είχε μία ελαφρά υπεροχή, χάνοντας τις σημαντικότερες φάσεις με το δοκάρι του Προβυδάκη στο 7' και το χαμένο τετ-α-τετ του Ροβίθη στο 45'.

Στην επανάληψη η εικόνα των κιτρινόμαυρων ήταν ακόμα χειρότερη με τον Λεβαδειακό να κυριαρχεί και να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ με την σουτάρα του Μεχία από τα 30 μέτρα στο 69ο λεπτό, ενώ το 0-2 έγινε από την κεφαλιά του Νίκα στο 83'. Το τρίτο γκολ για την ομάδα της Λειβαδιάς ήρθε με το ωραίο μακρινό σουτ του Βήχου στο 89ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφερε ο Εργοτέλης ήταν να βρει το γκολ της τιμής με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροβίθη στο 95'.

Αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα κράτησε την ομάδα του Ηρακλείου στην 7η θέση, στο -2 από τις θέσεις των πλέι οφ. Πλέον ο Εργοτέλης θέλει τη νίκη στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια αν θέλει να μπει στην 6αδα.

Το φιλμ του αγώνα:

5΄Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Μάντζιο, μπλοκάρει εύκολα ο Καλογεράκης

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Δυνατό σουτ του Προβυδάκη, σταματά στο οριζόντιο δοκάρι

45΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Ροβίθης βγήκε σε τετ-α-τετ αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού τον νίκησε

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης - Λεβαδειακός 0-0

47' Ωραία προώθηση Προβυδάκη από τα δεξιά, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο

66'Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Βήχου, αποκρούει σε κόρνερ ο Καλογεράκης

69' Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Μεχία έπιασε φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα και νίκησε τον Καλογεράκη γράφοντας το 0-1 για την ομάδα της Λειβαδιάς

83' Γκολ για τον Λεβαδεικό. Σέντρα από τα αριστερά, πολύ καλή κεφαλιά του Νίκα και 0-2 για τους φιλοξενούμενους

87' Ωραία προσπάθεια του Τσέλιου, αποκρούει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού

89' Νέο γκολ. Δυνατό μακρινό σουτ του Βήχου και 0-3 για τον Λεβαδειακό

95' Πέναλτι για τον Εργοτέλη. Ο Ροβίθης ευστοχεί και γράφει το 1-3

Τέλος στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης - Λεβαδειακός 1-3

Εργοτέλης (Γ. Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Μπαράτα, Ροβίθης, Έφορντ

Λεβαδειακός (Σ.Αντωνίου): Μπάγιτς, Μύγας, Βήχος, Άνγκουα, Λιάγκας, Μεχία, Κονέ Συμελίδης, Πολέτο, Mπαστιάνος, Μάντζιος