Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου 2020

Χατ-τρικ στις νίκες για τον Εργοτέλη

Κυριακή, 05 Ιανουαρίου 2020 16:20 Γράφτηκε από τον

Με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το 2019 άνοιξε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του ο Εργοτέλης ο οποίος επικράτησε χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα τον αποδεκατισμένο και με πολλά προβλήματα Απόλλων Πόντου.

Οι κιτρινόμαυροι που βρίσκονται σε εξαιρετικό φεγγάρι πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και ανέβηκαν ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα.

Τα γκολ τα οποία έκριναν την αναμέτρηση τα πέτυχαν οι Έφορντ στο 42', ο Μπαράτα στο 67 και ο Ροβίθης στο 73.

Αξίζει να σημεωθεί ότι ο Εργοτέλης είχε και δοκάρι με τον Μπαράτα

Οι συνθέσεις των ομάδων

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Bote, Dominik, Μπάτζιος, Μπούσης, Bruce, Μπουρσέλης (Μανουσάκης 69') Μπουτσάκης (Kacurri 74') Ροβίθης (Σταθοπούλος 83') Barata, Efford

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Οικονόμου, Μανουσάκης, Πέϊος, Kacurri, Αλεξάκης, Σταθόπουλος

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Μπρίτο, Δόρης, Καλογέρης, Λουφάκης, Τσουμάνης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κοντοές, Καλαϊτζίδης

Αναπληρωματικοί: Χασομέρης, Χριστοδούλου

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

Έναρξη της αναμέτρησης

Πολύ κακές οι καιρικές συνθήκες. Δυνατός άνεμος

και χαμηλή θερμοκρασία δεν ευνοούν την ομαλή εξέλιξη του παιχνιδιού, σε συνδυασμό με τον πολύ καλό αγωνιστικό χώρο.

5' Σουτ του Barata άουτ.

Ο Εργοτέλης στα πρώτα λεπτά δείχνει να έχει μπει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

17' Καλη φάση για την ομάδα του Εργοτέλη.
Ο Ροβιθης έδωσε στον Barata ο οποίος σούταρε από πλάγια αριστερά με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει την μπαλα

23' Σουτ του Μπουση από την καρδιά της Άμυνας του Απολλων, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

24' Δυνατό σουτ του Μπουρσέλη, αποκρούει ο Πολίτης.

27' Ωραια ενέργεια του Εfford που γύρισε την μπάλα στον Bruce που σουταρε άουτ.

32' Ο Efford πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή σούταρε με τον Ροβιθη να προσπαθεί να μπει στην φάση και τον τερματοφύλακα του Απόλλων να μπλοκάρει την μπάλα.

37' Τακουνάκι - πάσα του Efford στον Barata με τον τελευταίο να σημαδεύει το δοκάρι.'

42' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Εργοτέλη !! Ο Ροβιθης έσπασε την μπάλα στον Efford, ο οποίος με ωραία προσποίηση και αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ!!!

Ημίχρονο στην Θεσσαλονίκη. Ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες σε αυτό το πρώτο ημίχρονο με τον Εργοτελη να είναι καλύτερος να έχει ένα δοκάρι και ένα γκολ.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

55' Σουτ του Μπούση έξω απ' την περιοχή η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

57' Ο Efford πήρε την μπάλα μπήκε μέσα στην περιοχή σούταρε, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει με υπερένταση την μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Γ. Ταουσιάνη.

67' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Εργοτέλη !! Ο Μπουρσελης έβγαλε στον Ροβιθη που έστρωσε στον Barata, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 με όμορφο πλασέ.

73' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα του Εργοτέλη με τον Ροβίθη!! Ο Barata έστρωσε πανέμορφα στον Ροβιθη ο οποίος σούταρε με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

76' Ο Λουφάκης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Bruce αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Καλογεράκη