Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

Buzzer beater Ροβίθη και σεφτέ στις νίκες!

Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2019 19:00 Γράφτηκε από τον

Σε ένα φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς ο Εργοτέλης επικράτησε με 2-1 της Κέρκυρας με το χρυσό γκολ του Ροβίθη στο 96ο λεπτό του αγώνα.

"Έσπασε καρδιές" αλλά κατάφερε να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη ο Εργοτέλης. Το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν ανώτερο καθ όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά λίγο έλειψε να μείνει μόνο με το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ στο 64' με το πλασέ του Κούατενγκ (μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Κέρκυρας) και έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι από κει και μετά. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σχεδόν από το πουθενά βρήκαν γκολ ισοφάρισης στο 89ο λεπτό με τον Βουκελάτο.

Ο Εργοτέλης δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Ο Ροβίθης στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο με εκπληκτική κεφαλιά έκανε το 2-1 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του Ηρακλείου.

Το τρίποντο ανεβάζει τον "Έργο" στους 4  βαθμούς μετά από ισάριθμες αγωνιστικές.

Το φιμλ του αγώνα:

7' Καλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Μετά από πάσα του Τσέλιου ο Κούτενγκ πλασάρει αδύναμα στην αγκαλιά του γκολκίπερ

10' Επικίνδυνη προώθηση Κούατενγκ, ο Μανουσάκης δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την πάσα του

18' Σουτ Τσέλιου πάνω στους αμυντικούς

21' Μετά από φάουλ ο Μανουσάκης σούταρε από κοντά αλλά πήγε ψηλά άουτ

24' Πρώτο σουτ για την Κέρκυρα με τον Παυλή αρκετά έξω

25' Μακρινό σουτ Έφορντ καμία ανησυχία για τον γκολκίπερ

27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου, μόλις άουτ

34' Σουτ Βουκελάτου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Εργοτέλη

36΄Μετά από φάση διαρκείας ο Τσέλιος έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ να μπλοκάρει σταθερά

40' Πολύ καλή άμυνα του Σπίριακ πάνω στον Βουκελάτο που έβγαινε μπροστά με αξιώσεις

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης - Κέρκυρα 0-0

49' Αδύναμη κεφαλιά Γεωργακόπουλου στην αγκαλιά του Κατσιμήτρου

54' Κεφαλιά του Τσιμπούκα από καλό σημείο η μπάλα λίγο άουτ

64' Γκολ για τον Εργοτέλη. Μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της Κέρκυρας επωφελήθηκε ο Κούατενγκ και πλάσαρε σωστά για το 1-0

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κούατενγκ γύρισε ωραία και το σουτ με κόντρα πάει κόρνερ

76' Πολύ μακρινό σουτ Βουκελατου αρκετά άουτ

89' Γκολ για την Κέρκυρα. Από σέντρα του Αμαραντίδη ο Βουκελάτος τσίμπησε με το εξωτερικό και νίκησε τον Κατσιμήτρο για την ισοφάριση

96' Γκοοοοοολ για τον Εργοτέλη. Από φοβερή σέντρα του Προβυδάκη ο Ροβίθης με εκπληκτική κεφαλιά κάνει το 2-1

ΤΕΛΟΣ: Εργοτέλης - Κέρκυρα 2-1

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπατζιος, Σπίριακ, Μπρους, Τσέλιος, Κούατενγκ, Γροντής (76' Μπουτσάκης) Μανουσάκης (58' Ροβίθης), Έφορντ (61' Μπαράτα)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Παγκράτης, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης (76' Κ.Β Γεωργακόπουλος), Τσιμπούκας, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Βουκελάτος, Κ.Λ Γεωργακόπουλος (86' Λεπενιώτης), Παυλής (70' Αμαραντίδης), Μίσκου

Διαιτητής: Γιουματζίδης Μελέτιος (Πέλλας)

Βοηθοί: Αναστασάκης Αντώνιος, Κομισοπούλου Γεωργία (Χανίων)

4ος Διαιτητής: Σωτηριάδης Χαράλαμπος (Λασιθίου)