Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019

Ένα λεπτό ήταν... αρκετό στον Κουατένγκ για να χαρίσει το τρίποντο στον Εργοτέλη!

Δευτέρα, 01 Απριλίου 2019 18:24 Γράφτηκε από τον

Νίκησε χάρη στο γκολ του Κουατένγκ ο Εργοτέλης

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουατένγκ σκόραρε για να δώσει τη νίκη στον Εργοτέλη με σκορ 0-1 στην Πάτρα.

Το πρώτο μέρος στην Αγυιά δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε ένα παιχνίδι κέντρου χωρίς την μεγάλη ευκαιρία.

Από πλευράς Εργοτέλη απείλησε ο Τσέλιος στο 18’ με το σουτ του να φεύγει ψηλά άουτ και για την Παναχαϊκή ο Πολυχρόνης δοκίμασε το πόδι του λίγο νωρίτερα, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα

του Κατσιμήτρου με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και να μην μπορούν να απειλήσουν.

Εκτός από την φάση του 82’ όταν ο Εργοτέλης απείλησε με τον Μπουρσέλη να σουτάρει και τον Σωτηράκο να απομακρύνει πάνω στην γραμμή!

Βέβαια αυτή δεν ήταν και η μοναδική καθώς στο 86’ ο Κουατένγκ ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 0-1 για τους «κιτρινόμαυρους»!

Και παραλίγο στο τέλος να κάνει το 0-2 η φιλοξενούμενη ομάδα με τον Έφορντ αφύλακτο να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Εργοτέλης πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Αγυιά!

Παναχαϊκή: Σούλης, Πολυχρόνης, Σταμόπουλος, Πλέγας, Σωτηράκος, Φουρλάνος, Ελευθεριαδης, Κολ (54' Αργυρόπουλος), Ντάσιος, Κυνηγόπουλος, Κόβατσεκ (34' λ.τρ. Μωραΐτης)

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Μπάτζιος, Μαζουλουξης, Μπρους, Τσέλιος, Οικονόμου, Μανουσάκης (55' Μπουτσάκης - 86' Κουατένγκ), Ιατρούδης, Εφορντ