Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

Ο «Ρόμπι» του Εργοτέλη... που σκοράρει από τον πάγκο!

Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2019 19:25 Γράφτηκε από τον

Ποιος είπε πως οι παίκτες που κάθονται στον πάγκο δεν είναι σημαντικοί; Ο Εργοτέλης πάντως έχει έναν "παγκίτη" ο οποίος σκοράρει με μεγάλη συχνότητα...

Του Χάρη Σκανδάλη

Ο λόγος για τον Μανώλη Ροβίθη ο οποίος σε ακόμα ένα παιχνίδι μπορεί να μην ξεκίνησε βασικός...αλλά "μάτωσε" τα αντίπαλα δίχτυα. Συγκεκριμένα ο 27χρονος επιθετικός των "κιτρινόμαυρων" μετράει φέτος 14 συμμετοχές στο πρωτάθλημα της Football League και έχει πετύχει 5 γκολ.

Τα 4 από τα 5 είναι σε ματς που δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα! Μόνο στη νίκη του Εργοτέλη με 2-0 κόντρα στον πρωτοπόρο Βόλο, όπου ξεκίνησε βασικός και έπαιξε για 70 λεπτά βρήκε δίχτυα. Ο "Ρόμπι" σκόραρε για πρώτη φορά την φετινή σεζόν στην εντός έδρας νίκη απέναντι στον Αήττητο Σπάτων με 3-1, σε ένα ματς όπου αγωνίστηκε για 17 λεπτά (μπήκε στο 73' και σκόραρε στο 75'). Μετ'έπειτα βρήκε δίχτυα στο ματς του Παγκρητίου Σταδίου κόντρα στην Δόξα Δράμας (νίκη με 2-0), όπου αγωνίστηκε 22 λεπτά (μπήκε στο 68' - σκόραρε στο 72').

Στο Κρητικό ντέρμπι απέναντι στον Ηρόδοτο όπου ο Εργοτέλης επικράτησε με 4-1 μπήκε αλλαγή στο 65' (25 λεπτά αγώνα) και σκόραρε στο 72 λεπτό...ενώ το 5ο του φετινό τέρμα σημείωσε στην αναμέτρηση της Τετάρτης (χθες 27/03/2019) όπου πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 52' και βρήκε δίχτυα στο 73'!