Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019

Ο Βρεττός δεν αρκούσε για να δώσει το τρίποντο στον ΑΟΧ/Κισσαμικό – Ισοπαλία με Πλατανιά!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:14 Γράφτηκε από τον

Φανταστική εμφάνιση από τον Ηρακλειώτικη ποδοσφαιριστή που πέρασε ως αλλαγή και σκόραρε δύο φορές

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι με τέσσερα τέρματα, ένα δοκάρι και κάποιες ακόμη καλές στιγμές, ΑΟΧ/Κισσαμικός και Πλατανιάς ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Νίκος Βρεττός, που πέρασε ως αλλαγή στο 63’ και πέτυχε δύο γκολ στο 65’ και στο 69’, ενώ για τον Πλατανιά σκόραραν οι Νίλι στο 9’ και Μπιανκόνι στο 75’.

Ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και αφού πρώτα προειδοποίησε απειλώντας στο 5’ με διπλή ευκαιρία καθώς το πρώτο σουτ του Γκατσολάρι βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπιανκόνι από κοντά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Παπαδόπουλο, σκόραρε τελικά στο 9’ όταν μετά από λάθος του Παπαδόπουλου, ο Νίλι του έκλεψε την μπάλα και δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να «ανοίξει» το σκορ για το 0-1 του Πλατανιά.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 14’ με τον Ρίσκι να βρίσκεται σε θέση βολής μέσα και δεξιά της μεγάλης περιοχής, όμως το τελείωμα του απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βασιλειάδης.

Μετά και την ευκαιρία του Ρίσκι έπεσε ο ρυθμός στη συνέχεια του πρώτου μέρους με τον Πλατανιά να διαχειρίζεται υπέροχα το υπέρ του σκορ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με σκορ 0-1 χάρη στο γκολ του Νίλι στο 9’.

Στην επανάληψη ο ΑΟΧ/Κισσαμικός μπήκε καλύτερα στο ματς πίεσε, αλλά δεν έβρισκε το γκολ της ισοφάρισης.

Όλα αυτά μέχρι το 64’ καθώς ο Βρεττός, που είχε περάσει μόλις ένα λεπτό πριν στο παιχνίδι, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Ηρακλειώτης επιθετικός ολοκλήρωσε μόνος του την ανατροπή πέντε λεπτά αργότερα με ένα απίθανο εναέριο τακουνάκι, διαμορφώνοντας το 2-1!

Αυτό βέβαια δεν ήταν το τελευταίο γκολ που είδαμε στην αναμέτρηση καθώς ο Πλατανιάς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 75’ με τον πρώτο του σκόρερ τον Μπιανκονί.

Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πήρε την σέντρα του Ποζατζίδη, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 2-2!

Μετά την ισοφάριση δεν είχαμε κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι το τέλος με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος και τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

ΑΟΧ/Κισσαμικός: Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Φαζός, Καραγεώργης (63' λ.τρ. Βρεττός), Μουμίν, Σάλιακας (44' λ.τρ. Σελινιωτάκης), Αρναρέλλης, Κάσσος, Ρίσκι, Κουσκουνάς

Πλατανιάς: Βασιλειάδης, Ουές, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (56' λ.τρ. Κόρτσαμ), Ματζκίτς, Γκατσολάρι (66' Παπανικολάου), Μποσέτι, Μπιανκόνι, Πεντρόμο, Λουκίνας