Τρίτη, 11 Αυγούστου 2020

Λύγισε στο τάϊ μπρέϊκ από τον Φοίνικα Σύρου ο ΟΦΗ (2-3 σετ)

Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019 19:49 Γράφτηκε από τον

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πιάσει πολύ καλή απόδοση στο πρώτο μέρος και παρά το γεγονός ότι ο Φοίνικας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 20-20 η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη μπόρεσε με εξαιρετικές επιθέσεις του κορυφαίου του παίκτη του Τσούλαφιτς να πάρει το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο 24-24 και τον Φοίνικα να παίρνει τελικά το σετ μετά από πέντε σετ μπολ κερδίζοντας με 28-30 και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

O Φοίνικας Σύρου στο τρίτο σετ κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και πήρε άνετα το σετ με 25-18 βάζοντας δύσκολα στην κρητική ομάδα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ο ΟΦΗ παρότι δεν ξεκίνησε καλά μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 15-12 και από εκεί και πέρα δεν έχασε το προβάδισμα κατακτόντας το τέταρτο σετ με 25-20 και στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέϊκ.

Στο τάϊ μπρέικ ο Φοίνικας ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-1 στο ξεκίνημα του με πρωταγωνιστή τον Στοϊλοβιτς. Ο Δημ. Ζλατιλίδης πήρε τάϊμ άουτ σε αυτό το χρονικό σημείο του αγώνα αλλά ο ΟΦΗ είχε χάσει τον αγωνιστικό του προσανατολισμό στο πέμπτο σετ και ο Φοίνικας Σύρου με την εμπειρία του στην κατηγορία και με περισσότερες δυνάμεις διατήρησε και αύξησε το υπέρ του προβάδισμα παίρνοντας άνετα τη νίκη στο τάϊ μπρέϊκ με 15-8 και κέρδισε το ματς με 2-3 σετ σε ένα παιχνίδι που κράτησε περίπου τρείς ώρες.

Ο ΟΦΗ κέρδισε ένα πόντο και έφτασα τους 7 πόντους στη Volley League με τον Φοίνικα με τους δύο πόντους που πήρε να φτάνει τους 11 σε έξι ματς.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 08-15) σε 134΄.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 16π. (10/25επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 61%υπ., 35%αρ.) , Στοροζίλοφ 1π. (1/2επ.), Καραμπαλί 17 (12/17επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Καρατζάς 9 (8/11επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (6/17επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 49%αρ.), Τσούλαφιτς 26 (23/46επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 88%υπ., 56%αρ), Τεφτσής, Κομητούδης, Κοσκινάς, Μονιάκης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Μπουτσούγιεβιτς 5π. (3/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μήλης 19π., (18/32επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 28 (21/34επ, 77% υπ, 57%αρ, 3 μπλοκ, 4 άσσους), Στερν 15 (15/29επ., 57%υπ., 39%αρ.), Λινάρδος 6 (2/5επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 1 (1/2επ.) / Καρασαββίδης (λ. - 64%υπ., 45%αρ), Σβετιτσιάνιν 9 (6/14 επ, 3 μπλοκ), Αδάμ, Βελούδης (λ- 57%-50%αρ).