Πέμπτη, 03 Δεκεμβρίου 2020

Λύγισε στην παράταση ο Α.Ο.Κ Χανιά (78-71)

Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2020 20:37 Γράφτηκε από τον

Πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη έφτασε ο Α.Ο.Κ Χανιά που στην παρθενική του εμφάνιση στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β΄Εθνικής ηττήθηκε πολύ δύσκολα στα Μέγαρα από την Μεγαρίδα στην παράταση με 78-71 και ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 64-64.

Η ομάδα των Χανιών βρέθηκε να οδηγεί το παιχνίδι της πρεμιέρας μέχρι και το 30ο λεπτό (44-52), όμως ο Μπάτης ηταν αυτός που του χαλασε τα σχέδια. Ετσι οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους 11-0 στην τελευταία περίοδο καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ (53-52). Ο ΑΟΚΧ και συγκεκριμένα ο Χουχούμης (που σκοραρε 29 ποντους) είχε στα χέρια του την τελευταία επίθεση (ενώ το σκορ ήταν 64-64) όμως ο νεαρός γκαρντ αστόχησε και έτσι το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση η ΝΕΜ με τον Μπατή σε εξαιρετική κατάσταση κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα : 16-21, 28-35, 44-52, 64-64 (κ.α.)

Μεγαρίδα: Καραποστόλου 6, Ραζής, Κοντόπουλος 3, Γκατζιάς 21, Αγγελόπουλος 12, Μπατής 21, Λουκάς 10, Τζασλας 3, Κοντραφούρης, Λαμπρόγιαννης 3, Καραμανλής, Καλαμιώτης 3.

AOK Xανιά : Χουχούμης 29, Αλεξίου, Γοργόνης 9, Ζανιδάκης 2, Ψαρας 3, Κιγμετογλου, Αδοντάκης, Σαμδραμάνης 10, Παναρετάκης 2, Παναράς 14.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής (2ος όμιλος)

ΑΟ Π. Φαλήρου-ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 67-74
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Αιγάλεω 93-84
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Μανδραϊκός 82-77