Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2020

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και καθάρισε τον Δούκα ο ΟΦΗ (74-49)

Κυριακή, 19 Ιανουαρίου 2020 19:59 Γράφτηκε από τον

Αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ κατάφερε με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει μια άνετη νίκη από τον Δούκα με 74-49 για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄Εθνικής κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με απολογισμό 7 νίκες και 8 ήττες.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα ο ΟΦΗ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και παρότι προηγήθηκε με 22-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο χαλάρωσε με αποτέλεσμα ο Δούκας να μειώσει στον πόντο 34-33 με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι παίκτες του Β. Ράλλη μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν γρήγορα το ματς και με καλή αμυντική λειτουργία (οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 4 πόντους) και ευστοχία στην επίθεση κατάφεραν με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να πάνε την υπέρ τους διαφορά στο + 20 (57-37) καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς με το τέταρτο δεκάλεπτο να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία για την κρητική ομάδα κερδίζοντας με 74-49.

Ο Μπουμπάρης ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ στο σημερινό ματς πετυχαίνοντας 25 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζένης με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-33, 57-37, 74-49

ΟΦΗ (Ράλλης): Μαλλιαράκης 2, Καραδολάμης 8, Αγαπιάδης 8 (1), Τασιούδης 2,, Μποχωρίδης 18 (2), Κριθινάκης 5 (1), Λιανός 4 (1), Παλλης 2, Καραθωμάς 5, Μπουμπάρης 25.

Δούκας (Αγγέλου): Σεριένκο, Τζελαλης, Ζαραϊδωνης 10, Γκίνης 5 (1), Ζαρκαδούλας 7 (1), Μαράντος 7, Τζένης 12, Αρσενικός, Σακελλαρίου 4.