Παρασκευή, 22 Νοεμβρίου 2019

Μεγάλη πρόκριση του Ρεθύμνου επί του Ηρακλή στο Κύπελλο Ελλάδος

Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2019 20:40 Γράφτηκε από τον

Στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 81-70 του Ηρακλή στο «Μελίνα Μερκούρη».

Την καλύτερη της εμφάνιση πραγματοποίησε πριν από λίγοτο Ρέθυμνο, με αποτέλεσμα να συνεχίσει στον θεσμό του κυπέλλου. Επόμενος αντίπαλος είναι ο Κολοσσός, με το ματς να διεξάγεται την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου στο «Μελίνα Μερκούρη», με φόντο τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου ήδη περιμένει η ΑΕΚ.
Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου απέδωσαν εξαιρετικά και έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους. Με «μαέστρο» τον Φράνκαμπ πήραν διψήφια διαφορά από το 13ο λεπτό (30-20), ενώ η αντίδραση των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο (61-57) δεν τους πτόησε. Κυριάρχησαν απόλυτα στην δ’ περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 16 πόντους (79-63), παίρνοντας τελικά τη νίκη με 81-70.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκαμπ με 15 πόντους (6 ασίστ), ενώ ο Γκόρντον στην καλύτερη του εμφάνιση πραγματοποίησε νταμπλ – νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Το καρέ των «διψήφιων» συμπλήρωσαν ο Χάρις (11π.) και ο Λι (10π.), ενώ κανείς δεν υστέρησε.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Πιο δυναμικά ξεκίνησε το ματς ο Ηρακλής, εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη του Ρεθύμνουστο ξεκίνημα για το 4-9 (3’). Οι Γκόρντον, Λι και Χριστοδούλου δημιούργησαν σερί 9-4 για την ισοφάριση (13-13 στο 6’), με τον Καμπερίδη να δίνει προβάδισμα με 19-18 (7’) και τους Μαραγκάκη και Μάρεϊ να διαμορφώνουν τλο 23-20 του δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Το Ρέθυμνο μπήκε φουριόζο στη β’ περίοδο και με σερί 7-0 πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (30-20 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 37-31 (17’). Εκείνος που ανέλαβε δράση ήταν ο Χάρις, ο οποίος επανέφερε τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31). Ο Ηρακλής βρήκε ξανά τις λύσει για το 41-37, αλλά δύο εκπληκτικές φάσεις που δημιούργησε ο Φράνκαμπ είχαν σαν αποτέλεσμα το 46-37 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Αποφασιστικά ξεκίνησαν και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, με τους Χριστοδούλου, Χάρις και Γκόρντον να σημειώνουν τη μεγαλύτερη διαφορά στους 13 πόντους (53-40 στο 22’). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, ενώ ένα αντιαθλητικό και μία τεχνική ποινή εις βάρος του Ρεθύμνου την αποδιοργάνωσαν για λίγο (58-51 στο 26’). Παρά την κυριαρχία του Ρεθύμνου, οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» ακόμα περισσότερο τη διαφορά, ολοκληρώνοντας την 3η περίοδο με το σκορ στο 61-57.
4ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετική ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους Γκόρντον, Φράνκαμπ και Καμπερίδη να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 14 πόντους (71-57 στο 34’), έπειτα από σερί 10-0. Η κυριαρχία των παικτών του Ρεθύμνου, με «μαέστρο» τον Φράνκαμπ ήταν ξεκάθαρη, με τον Λι να γράφει το 79-63 και να βάζει τέλος στην υπόθεση νίκη, παίρνοντας την πρόκριση με 81-70.
Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Κάρδαρης.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 10 (1), Χριστοδούλου 9, Χότον 2, Μαραγκάκης 2, Καμπερίδης 9 (2), Λαναράς 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 2 (5 ριμπάουντ), Χάρις 11 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 14 (4/10 δίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Ραζής 5 (1), Φράνκαμπ 15 (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 2, Οκερέαφορ 2, Καββαδάς 4, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 4, Ζάρας 15 (2), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 18 (1), Γκάρετ 3, Σμιθ 9 (3).