Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2020

Πλήρωσε τα λάθη της και αποκλείστηκε η Σάκκαρη

Παρασκευή, 05 Ιουλίου 2019 16:45 Γράφτηκε από τον

Η Μαρία Σάκκαρη πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη (48) και χάνοντας 2-1 σετ από την Ελίνα Σβιτολίνα, αποχαιρέτησε το Wimbledon.

Η 24χρονη Ουκρανή, Νο.8 στον κόσμο, επικράτησε με 6-3, 6-7(1), 6-2 και έκοψε τον δρόμο της Ελληνίδας προς την πρώτη συμμετοχή σε φάση «16» Grand Slam. Ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Μαρία, που πλήρωσε τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, αλλά και το μέτριο πρώτο σερβίς της (57%). Η Σάκκαρη μπορεί να κέρδισε τα μεγάλα ράλι του ματς, αλλά όλα τα μικρά πήγαν στη Σβιτολίνα, που ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική στο πρώτο σερβίς (68%) και μπόρεσε παράλληλα να ελέγχει περισσότερο τις επιστροφές της.

Η Μαρία ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 1-3, αλλά από εκεί και πέρα «χάρισε» το σετ στην αντίπαλό της με σωρεία αβίαστων λαθών. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά τους τρεις πόντους που πήρε στο πέμπτο γκέιμ, μπόρεσε να πάρει μόλις έναν μέχρι το φινάλε του σετ! Η Σάκκαρη πήρε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στο δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκε 0-3 με δύο μπρέικ. Έχασε γρήγορα το πρώτο (1-3) και όταν βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 4-5, η Σβιτολίνα μπόρεσε να τη σπάσει με μηδέν και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ! Πήρε, μάλιστα, και κεφάλι με 6-5, οπότε η Μαρία σέρβιρε υπό πίεση για να μείνει στον αγώνα. Ήρθε αντιμέτωπη με δύο ματς πόιντ, αλλά έσβησε το πρώτο με θαρραλέο drop shot και το δεύτερο με το αβίαστο λάθος της Ουκρανής με το backhand.

Έμεινε, λοιπόν, όρθια και το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, που καθάρισε επιβλητικά η Μαρία, χάνοντας μόλις έναν πόντο! Οι διαφορές λύθηκαν οριστικά στο τρίτο σετ, όπου η Σβιτολίνα εκμεταλλεύτηκε ένα κακό service game της 23χρονης Ελληνίδας και μπήκε στη θέση του οδηγού με 2-1. Η Μαρία δεν το έβαλε κάτι και είχε δύο ευκαιρίες στο 3-2 να κάνει το comeback, ωστόσο οι βιαστικές επιλογές της έδωσαν στη Σβιτολίνα το δικαίωμα να διατηρήσει το προβάδισμα.Στο επόμενο γκέιμ, μάλιστα, ουσιαστικά καθάρισε και τη νίκη, αφού μετά το υπέρ της 30-0, η Μαρία έκανε τέσσερα συνεχόμενα λάθη και έχασε ξανά το σερβίς της (5-2).

Στη συνέχεια έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει το σκορ, σβήνοντας τέσσερα ματς πόιντ της Σβιτολίνα και απειλώντας δύο φορές με μπρέικ, όμως η Ουκρανή έκλεισε τον αγώνα εκμεταλλευόμενη το έβδομο συνολικά ματς πόιντ της. Ήταν μια μεγάλη μάχη που κράτησε 2 ώρες και 8 λεπτά... Πρόκειται σίγουρα για μια οδυνηρή ήττα της Μαρίας, αλλά το θέμα είναι να σηκώσει γρήγορα κεφάλι και να αφοσιωθεί στα μεγάλα τουρνουά της Βόρειας Αμερικής, που θα διεξαχθούν από το τέλος του Ιουλίου.Και θα έχει μια ακόμα ευκαιρία φέτος, στο US Open, να κάνει το βήμα παραπάνω σε Grand Slam.

H Σβιτολίνα θα παίξει στη συνέχεια με τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ντανιέλ Κόλινς και την Πέτρα Μάρτιτς. Με την ευκαιρία να πούμε ότι εκτός διοργάνωσης έμεινε η Κάρολιν Βοζνιάκι, που έχασε με 6-4, 6-2 από τη Σουάι Ζενγκ. Η Κινέζα θα παίξει στον τέταρτο γύρο με Γιαστρέμσκα ή Γκόλουμπιτς.